Černý bez většina z nás zná. Jedná se o vysoko rozrůstající se keř, který lze spatřovat na loukách, mezích, úbočích, ale i na zahradách v blízkosti rodinných domů. Nepěstuje se záměrně na zahradě, jako kdysi ho sedláci měli rádi blízko domu, protože se věřilo, že zahání zlé duchy a čistí blízké prostředí od zla a nebezpečí. Byl proto velmi ctěn a vážen. Kdežto dnes se považuje spíše za plevel, protože se velmi rychle množí, a to na pečlivě uspořádaných zahradách není žádoucí.
Na jednu stranu je to velká škoda, protože se jedná o léčivou bylinu, jejíž využití je velmi široké. Můžeme používat jak květy na sušení a používat do směsi bylinných čajů, tak i „živé“ květy znaly – zvláště naši prarodiče – jako výtečnou smaženou sladkou pochoutku, kterou nazývali k o s m a t i c e.
Můžete vyzkoušet i dnes. Natrhejte květy černého bezu opatrně tak, abyste nesetřásli pyl, jemně vyfoukejte drobný hmyz, který se může ve květech zdržovat a pobývat. Mezitím si připravte hustější těsto jako na palačinky, květ podržte za stopku, namočte do hustého těsta a ihned smažte na rozpáleném oleji. Vystříhejte nůžtičkami silnější stopky. A na talíři hustě posypte moučkovým nebo skořicovým cukrem. Vaše dítka se budou olizovat ještě druhý den!
A stejně tak se budou olizovat, když jim k pití podáte černý bez sirup, protože neznáme voňavější sirup, než právě bezový. Navíc se bez používá i při nastydnutí jako léčivá bylinka.
Bezový sirup ředěný neperlivou vodou je skvělý preventivní prostředek pro děti a celou rodinu právě v těchto zimních sychravých dnech.
Bezovou šťávu si zamilujete, protože vám bude připomínat svou vůní brzký příchod jara a kvetoucích stromů a květin. Je výtečná na posílení imunitního systému, ale i na příjemné osvěžení. Zařaďte bezový sirup do pitného režimu vašich děti, neboť právě tento je bez konzervantů, bez nežádoucích barviv a zcela bez chemie. Navíc se jedná o český výrobek z českých luhů a hájů, a proto je tak úžasný.