Proč by neměla u bazénu chybět solární plachta na bazén, jako důležité příslušenství? Možná vám připadá, že je to jen kus plastové fólie s bublinkami, a že chrání hladinu před spadem nečistot – před prachem, listím, trávou, kamínky, pískem atd. To je samozřejmě pravda, ale kvůli trošky prachu a několika lístkům (pokud tedy vysloveně nestavíte bazén přímo pod topolovým větrolamem) přece není třeba zakrývat hladinu nádrže na dlouhé hodiny?
Odpověď na tuto řečnickou otázku je možná zajímavější, než tušíte, nejde tu totiž o spadaný prach a pár listů, ale o odpařenou vodu. Krycí plachta sice snižuje náklady na provoz filtrace a bazénové chemie tím, že sníží intenzitu spadu nečistot, ale vypařená voda vás rok co rok přijde na tisíce korun. Jak to tedy s tou vypařenou vodou vlastně je?
Za 24 hodin se z vodní plochy v přírodě (tedy i u vás na zahradě) vypaří přibližně 5 litrů vody z jednoho čtverečního metru. Toto je zdánlivě zanedbatelné číslo, ale máte-li bazén o rozměrech 8 x 4 metry, tedy celkem 32 čtverečních metrů, za den se z něj vypaří 160 litrů vody (přibližně s ohledem na vlhkost vzduchu, teplotu a tlak vzduchu).
Za měsíc to bude již téměř pět kubíků vody a za půl roku koupací sezóny necelých třicet kubíků. Pokud takto provozujete bazén 15 let, což je přibližně životnost solární plachty, budete muset dopustit celkem 430 kubíků vody. A současná cena vody je například v okrese Kladno 175 Kč za kubík (vodné a stočné). Vynásobíte-li tuto částku množstvím vypařené vody, zjistíte, že doslova vyhodíte ze svého rodinného rozpočtu (naprosto k ničemu) 75 tisíc korun.
Nebylo by tedy rozumnější pořídit krycí plachtu a zakrývat bazén v době, kdy se v něm nikdo nekoupe? Vzhledem k ceně vody na trhu je bazén bez plachty vysloveným plýtváním a uvědomte si, že to musíte zaplatit vy, ze své kapsy.