Koberce na podlaze dobře vypadají, jsou měkkoučké a teplé a to je také ten hlavní důvod, proč z našich domácností dosud nevymizely, a to i přes masivní nárůst zájmu o keramické dlažby a syntetické materiály, jako jsou laminátové či vinylové desky plovoucích podlah. Koberec je skutečným balzámem pro naše chodidla a jejich citlivé receptory. Chůze naboso po studené a rovné, tvrdé dlažbě či vinylu má v jistém slova smyslu neblahý vliv na naši imunitu a proudění energie v těle, koberec ovšem připomíná měkké a příjemné travnaté plochy v přírodě či na zahradě.
Nezatracujte sodu – když se objeví na koberci skvrna, je to vždy nepříjemná událost, která se musí řešit ihned. Odkládání čištění skvrn na neurčito celou situaci ještě zhoršuje, nebuďte proto leniví a nevrlí a zasahujte dostupnými prostředky, které byste měli mít doma při ruce. Jedním z nich je docela obyčejná soda neboli uhličitan sodný. Poradí si se skvrnami od jídla (tuku), od červeného i bílého vína, piva i jiného alkoholu. Zvládne pohltit i další organické nečistoty, dobře reaguje se zvratky (kyselinou chlorovodíkovou) i s výkaly domácích mazlíčků. Roztok sody lze ještě vylepšit octem, ocet navíc vyjasňuje barvy koberců, aniž by je nějak poškodil.
Soda je taktéž dobrým pomocníkem i proti zápachu, ten se tvoří nejčastěji tam, kde po podlaze našlapujeme bosými chodidly. Zabírá i na zatuchlinu vzniklou nadměrnou vlhkostí, zvláště v místech, která jsou hůře odvětrána.
Čištění sodou je ovšem ruční způsob, který má omezené možnosti, navíc kdybyste tímto mechanismem chtěli důkladně vyčistit celý koberec, bylo by to nesmírně pracné a zdlouhavé. Proto se čas od času vyplácí vpustit na celou plochu nějaký osvědčený stroj, např. čisticí hlavici Rotovac, která je v tomto oboru skutečným fenoménem.
Čištění koberců ceník pak ovlivňuje řada faktorů, zejména rozměry místností a způsob očisty, někde totiž nelze využít mokrou cestu a musí se nasadit ekologické absorbenty pro suché čištění, což jsou případy koberců z přírodních vláken a čalounění sedacích souprav.