Pokud už jste někdy někam letěli, nejspíše víte aspoň v hrubých obrysech, jak to funguje na palubě letadel. Prostě tam po všech nezbytných procedurách nastoupíte, uklidíte si příruční zavazadlo tam, kam toto v zájmu bezpečnosti a pohodlí patří, usadíte se a připoutáte.
A proč se připoutáte? Není žádným tajemstvím, že proto, abyste cestou náhodou neutrpěli nějaký ten úraz. Protože jeden nikdy neví, kdy přijde nějaká turbulence, kdy letadlo z nějakého důvodu třeba i nečekaně změní letovou hladinu nebo se začne naklánět, a kdyby pak člověk vypadnul nebo vyletěl ze sedačky, mohlo by to skončit i úrazem, ba i smrtí. A to není žádoucí.
Ovšem jak tak sleduji aktuální dění, možná budou mít takové pásy v letadlech i ještě další význam. To, co zazní, sice myslím pochopitelně ironicky, ale ne vždy a ve všech případech je tomu tak. Pasažéři se budou možná v letadlech britských aerolinií připoutávat i proto, aby z letadla předčasně neutekli. A to ve chvíli, kdy nastoupí palubní personál.
Jak jsem se totiž v těchto dnech dočetl, zavádějí britské aerolinie nepřehlédnutelnou novinku. A tou má být genderově neutrální odívání.
Už dlouho se v této problematice leckde blbne, ale u Britů s jejich konzervativním přístupem bych to přece jenom nečekal. Když chce být muž brán jako žena nebo když žena označuje sama sebe za muže, případně když se někdo považuje za osobu nějakého za našich mladých let neexistujícího jiného pohlaví, případně bezpohlaví, proč by ne, ale…
Představa, že by mne u britské letecké společnosti Virgin Atlantic obsluhovali pánové v sukni, mne přece jenom tak jaksi… Řekněme nenadchla. Zejména když to tím nemá ještě končit. Když má mít navíc palubní personál k dispozici i odznáčky s osloveními, jaká v případě konkrétního člena posádky máme používat.
Každému co jeho jest. Ale kdybych měl někam letět s Brity, přece jenom asi vsadím na konkurenci. Připadalo by mi divné, kdyby mě obsluhoval vousatý pán v červené či vínové elegantní sukni, kterého bych měl oslovovat „osobo s nebinární genderovou identitou“.