Ať si vytáhnete z pomyslného klobouku jakékoliv krajské či okresní město, vždy v jeho blízkosti najdete místo, ke kterému se váže nějaká historka, či přímo legenda, která voní tajemnem i paranormálními jevy. Nevěříte? Zkuste to. Třeba Opava. Nedaleko tohoto okresního města s krásnou architekturou a také přírodovědným muzeem, leží zřícenina hradu Vítkov. Leží na skalnatém ostrohu, pod kterým se líně vinou zákruty řeky Moravice. K hradu Vítkov se váže pověst, že byl tak pevně postavený, protože se do malty něco přimíchávalo. Nebyly to vejce, ty byly vhodné tak pro Pražáky, takže s nimi plýtval Karel IV. Moraváci jsou z drsnějšího těsta. V případě Vítkova to byla přímo lidská krev.
Ale je to jen pověst. Co je však na hradu Vítkov zajímavé pro lidi, kteří mají za koníčka zkoumání záhadných míst, je to, že se na něm čas od času zjeví pozoruhodná žena, která se ze všeho nejraději prochází po zbytcích hradeb. Má jít o ducha ve sklepení zazděné manželky jednoho z majitelů hradu. Zazdil ji proto, že mu byla nevěrná, i když tak úplně za to nemohla.
Kousek od města Mohelnice je více zajímavostí. Jednak jde o hrad Mírov, o němž se do nedávna tradovalo, že z tamní, nejtěžší věznice v Čechách, se nedá utéct, až toto renomé navždy poškodil odsouzený několikanásobný vrah Kájínek.
Mírov nás ale nezajímá. Zajímá nás hrad, který leží od Mohelnice opačným směrem. Ten hrad zná každý. Jde o známý pohádkový hrad Bouzov. Věřili byste, že na něm straší? A věřili byste, že jsou svědkové tohoto strašení?
To vám jednou u hradu tábořila parta mladých, kteří se snažili pomáhat při údržbě hradu. Seděli kolem ohně, hráli na kytary a zpívali. Z hradních dveří vyšla jejich kamarádka. Jak se od dveří vzdálila na pár metrů, její kamarádi strnuli hrůzou. Ze dveří, aniž by se otevřely, vystoupila postava a nějakou dobu onu kamarádku pronásledovala. K hradu se váže ještě další svědectví, ale to si již zjistěte sami.