Ekologie se v posledních několika letech začíná dostávat stále více do popředí. Lidé se konečně začínají zajímat o to, jaké důsledky může mít jejich jednání pro naši planetu. A snaží se své negativní dopady minimalizovat.
Jednou z nejoblíbenějších možností je pak využívání obnovitelných zdrojů energie. Sem patří takové, jejichž zdroje jsou prakticky nevyčerpatelné. Jsou to vodní, větrná, termální a solární energie. Z nich je právě solární považována za nejlepší řešení.
Má to samozřejmě své důvody. Při její výrobě nevznikají žádné zplodiny, a k tomu, aby fungovala, stačí jen, aby svítilo Slunce. Jistě, to časem zhasne, avšak to se stane až za přibližně pět miliard let. Z našeho pohledu se tedy jedná o nevyčerpatelný zdroj energie.
Jako jedny z mála se navíc fotovoltaické solární panely dostaly i mezi běžnou populaci. Každý si je může koupit, připevnit na střechu, zeď či zahradu, zkrátka na místo, kam dopadá největší množství přímého slunečního světla, a vyrábět si tak vlastní ekologickou elektřinu. Je ale tento způsob výroby elektřiny skutečně tak šetrný k životnímu prostředí, jak se tvrdí?
Bohužel, podobně jako u jiných zdrojů, i zde jsou některé aspekty, které již nevyznívají tak příznivě. Především je to výroba a likvidace samotných panelů. Ta rozhodně není příliš přátelská k životnímu prostředí, zvláště když přičteme fakt, že tyto panely je nutné pravidelně měnit.
Dále je potřeba zvážit fakt, že aby pracovaly na svou plnou kapacitu, je nutné, aby byly udržovány v naprosté čistotě. A to také není nic jednoduchého. Navíc ani jejich účinnost není nijak závratná, proto jich je na provoz běžné domácnosti potřeba poměrně dost. V důsledku musí i ti, kteří tyto panely mají, odebírat část elektrické energie z běžné rozvodné sítě.
Samozřejmě záleží jen na vás, zda vás tento způsob výroby elektřiny zaujal. Jen je potřeba si uvědomit veškeré souvislosti, abychom následně svého rozhodnutí nelitovali.